NÁVOD NA NAHRÁVÁNÍ FOTEK DO PHOTOBUCKETU ZDE

Prosinec 2009

Rok 2009

31. prosince 2009 v 22:00 | Lintith |  Ostatní
ROK 2009

Tento tok byl pro nás velmi důležitý. Hlavně tím, že jsem se vůbec ke sbírání Breyerů dostala.
Moji první Tradi BH dorazily na začátku září a momentálně ( za 4 měsíc sbírání ) mám ve své stáji 14 Tradíků. Myslím, že je to hodně hezké číslo. Nikdy jsem si nemyslela, že as etakhle rychle rozrosteme.
Classicy mám 4.
Stablíků mám ve sbírce momentálně 12. Krom 2 jsou všichni mí originální repainti a jsem na ně na všechny moc pyšná :)
MM koníků mám momentálně 14. Jsou to hlavně koníčci na pokoukání. Určitě ještě i jejich řady rozšířím.
Celkový počet modelů na mém ranchi je momentálně 44!!

Našla jsem spoustu přátel, nepřátele snad zatím žádné.
Zůčastila jsem se FD ve Frýdlantě, kde náš WW Bo Just Star vyhrál 3. místo v malování Stablemates a pomohl mi vyhrát krásný Aktivity set. Taky jsem se tady seznámila s Ivčou. :)
Zůčastnila jsem se díky Ivče a její rodině také AS 2009 v Brně. Vezli jsme tam i našeho Wolkíska, který na sebe přitáhl opravdu velkou pozornost a za to jsem moc ráda! Viděla jsem strašně moc nádherných scének, úžasných koní a uvědomila si, že konkurence začíná být větší a vyrovnanější! Což je potřeba!

Také jsem si dovolila v tomto roce vytvořit svůj první repaint Tradi BH. Jsem srašně šťastná, že dopadnul jak dopadnul a jsem hrdá, že se mi to povedlo jako první a zatím jediné ( jiný blázen tu v ČR asi není, zatím :D :D ). Mimoto vzniklo již mnoho repaintů velikosti SM v mém WW Studiu. Většina z nich našla domov na různých rančích po celé ČR. Jsem ráda, že se vám moje repainty líbí a snad budou i nadále!


Zvládla jsem i importovat první koně ze zahraničí se svojí vlastní pomocí. Prvním byl MM resin od Katlyn Cooper z USA - Paris. A druhým importem byla má vysněná CM BH Zahirka s malou Zairou. Ikdyž byl tento import trochu problematický, nakonec se podařil!


Také jsme vyhráli titul Nej obchůdek roku 2009. Moc vám všem děkujeme za podporu a hlasy! Věřím, že v následujícím roce vám poskytneme ještě lepší nabídku věcí na vaše BH
PLÁNY NA ROK 2010

Plánuji dál rozšiřovat svou sbírku koníků.
Plánuji také navštívit všechny možné akce TH v roce 2010!
Plánuji nové a další repaintíky ve velikostech Tradi, Classic, SM i MM!!
Plánuji i další nové importy z ciziny!
Plánuji další nové a lepší věci do obchůdku!!

Já toho plánuji!! Už aby tu byl rok 2010!!


HODNĚ ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHŮ V NOVÉM ROCE 2010!!!


Novinky 31.12.09

31. prosince 2009 v 19:40 | Lintith |  .:Novinky:.
NOVINKY

Novinky posledního dne roku 2009 jsou normální :)
Betty
Všichni jste chtěli vědět, kde jsem přišla k Betty. Dostala jsem nabídku od Kakinky, která jí prodávala. Betty je z Rodeo setu . Má malinkou vadu, nakřuplou nohu, ale zatím jí to v ničem nevadí a já doufám, že ani nebude, ikdyž i tak bychom to zvládly! Dostala nové oblečení, ale to její původní mám také ( i s kloboukem ). Dostala se také do rukou plastického chirurga ( mě :D ), kde jsem jí přemalovala oči. Ještě bych ráda něco provedla s pusou, ale zatím k tomu nemám vhodné věci. Zítra ( nebo až bude čas ) musí ještě zajít ke kadeřníkovi :)
Tak a teď už to víte, jak se k nám Betty dostala :)

Jelikož budu Silvestra trávit doma, tak budu průběžně i tady. Kdo by se nudil stejně jako já, ozvěte se mi ;)
Počítám, že budu malovat koníky!

Tak si všichni krásně užijte toho dnešního Silvestra!!Nový človíček...31.12.09

31. prosince 2009 v 16:00 | Lintith |  Diary
Dnešní den začal jako každý jiný. Holky se sešly na stáji ráno, nakrmily koně, vypustily je ven, vybraly a čistě podestlaly boxy. Adélka tu byla s holkama od rána a pomáhala. Po práci si šli Gabča se Samanthou odpočinout do klubovny, dnes toho už není moc, takže si pauzu určitě zaslouží. Chtěli jet ven, ale kvůli ohromné mlze, která padla kolem 10 se rozhodli počkat na odpoledne, pokud by se to vylepšilo. Adélka se vydala k výběhům kouknout na koníky. Tereza si mezitím vzala do haly Miu, chtěla ji malinko protáhnout a také vyzkoušet nový bičík od Vánoc ( ne, že by byl na Miu potřeba ;) ), ale Tereza je na něj tak pyšná, že si ho musela vzít :)

Ke konci hodiny se pomalu otevřely dvěře na halu a dovnitř vešla Adélka. Tereza se pousmála a už ji chtěla pozdravit, když se ve dveřích objevil ještě někdo. Byla to dívka možná o rok starší než Adélka. Tereza si matně vzpomněla, že už ji několikrát viděla u výběhu s koňmi. Vždycky tam jen stála a koukala se. Tereza sesedla a obě holky vešly na jízdárnu za ní. Mladá slečna se představila jako Alžběta ( Betty ). Adélka vysvětlila Tereze, že ji potkala u výběhů a dali se do řeči. Betty se vždycky koně líbily, ale poblíž žádná stáj není, takže když se tu usadila Tereza s koňmi, chodila se alespoň koukat k výběhům. Nikdy neměla dost odvahy se dojít zeptat dovnitř. Adélka ji musela hodně přesvědčovat a nakonec se Betty nechala umluvit a teď stojí před Terezou.

Tereza jí pozdravila a řekla, že pokud má chuť zkusit se starat o koně, tak v tom nevidí žádný problém. A Adélka bude určitě také moc ráda, když tu bude mít kamarádku v podobném věku.
Betty sice jezdit na koních neumí, ale pokud bude mít chuť a bude pilná, tak se to určitě brzy naučí.

Terera vzala obě holky do stáje, kde odsedlala Miu a Betty si poprvé po dlouhé době zase mohla pohladit koně. Potom ještě zašli do klubovny, aby ji představily Gabče a Samanthě a strávily tam spolu pěknou chvilku povídáním o všem možném. Ven se jet nedalo, protože mlha byla stále hustší, takže se rozhodli nechat vyjížďku na zítra. Snad to vyjde.


BUCKSKIN

31. prosince 2009 v 10:00 | Lintith |  Barvičky
BUCKSKIN

Plavák má srst na těle zbarvenou od velmi světle krémové ( buttermilk buckskin ) přes žlutou, zlatou ( buckskin ) až po velmi tmavou barvu ( dark buckskin ). Geneticky je to "hnědák s 1 krémovým genem". Tento gen je ten stejný gen, která dělá z ryzáka palomina. Ovšem koně v této barvě mají črné body ( hříva, ocas, nohy ) stejně jako hnědáci. Oči jsou tmavě hnědé.

Tato barva je také často zaměňována s barvou "dun". Je tu ovšem pár rozdílů, jak můžete i vy jednoduše poznat, jakou barvu má váš kůň. Koně v barvě buckskin NEMAJÍ úhoří pruh na hřbetě, ani žádné jiné primitivní znaky ( např. zebrování na nohách ). Všechny tyto primitivní znaky má právě barva "dun", která je tvořena jiným genem.Takže NEPLÉST!!
Ještě jednou pro vás :) :
Buckskin NEMÁ žádné primitivní znaky ( úhoří pruh na hřbetě, zebrování na nohách )
Dun MÁ primitivní znaky ( úhoří pruh, zebrování na nohách... )

BUCKSKIN
Barva buckskin je hodně typická pro plemeno Achalteke. Tady krásný představitel plemene. Zlatožluté tělo, černé partie ( hříva, ocas, nohy ), tmavě hnědé oči.

BUTTERMILK BUCKSKIN
Nejsvětlejší odstín barvy buckskin. Srst na těle má velmi světle krémovou barvu, stále zůstávají tmavé body ( hříva, ocas, nohy ), bývají v tmavě hnědé či černé barvě. Oči jsou hnědé.

DARK BUCKSKIN
Tmavý buckskin je nejtmavší odstín této barvy. Tělo je tmavě plavé, černě zbarevné partie ( hříva, ocas, nohy ), tmavě hnědé oči. Je to další typická barva koné plemene Achalteke.

Novinky 30.12.09

30. prosince 2009 v 21:01 | Lintith |  .:Novinky:.
NOVINKY

Rychlé a stručné novinky z dnešního dne.
U nás stále dost zima, ale dnes to bylo o poznání lepší. Naopak zase poprchávalo a ze sněhu se stala břečka. Po obědě jsem si hezky vyšla pěšky do Chrastavy, což je asi 3-4km. Měla jsem velký důvod, proč tam jít, však uvidíte zítra.

Zítra čekejte na 100% článek o shrnutí celého roku 2009. Také přibude další barvička, můžete se těšit na barvu BUCKSKIN. A kolem 16,00 by tu měl být také fotopříběh ze dne.
Fotopříběh z večera Silvestra čekejte spíš až 1., 2. nebo 3. 1.
Pokud se vše povede, zítra by tu měli být i první koníci v In progress...ale nemůžu slíbit na 100%, jak čas dovolí!

WW Saddlery
Mám téměř hotovou ohlávku pro Cof na Justýnku.
Upečenou kostru na sedlo Ivče, doufám, že se na to vrhnu zítra večer a kus práce udělám!
Co nejdřívě mě také čeká španělský setík pro Verču FoF, Chtěla bych, aby odešel co nejdříve v lednu, abych měla čas na ostatní věci.
Arabský SM setík pro Sii začnu dělat příští týden, potřebuji nakoupit ještě pár drobností.
Okolnosti mě také donutili začít dodělávat lonžovací ohlávku a madla. Takže v obchůdku snad brzy přibude nějaká ta novinka!

PALOMINO

30. prosince 2009 v 16:00 | Lintith |  Barvičky
PALOMINO

Tato barva je geneticky "ryzák s 1 krémovým genem" , jak jsme se již mohli dozvědět z předešlého článku o barvách. Odstíny palomina mohou být od velmi světle krémové ( také zvané isabela ), přes sytou zlatožlutou ( golden palomino ) až po čokoládově žlutou ( chocolate palomino ).

Nejběžnějším odstínem je zlatožlutá barva klasického palomina. Hříva je bílá nebo velmi světle žlutá ( u tmavších odstínů ). Oči jsou nejčastěji tmavě hnědé, někdy také světle hnědé, zelené, občas i modré. Kůže u palomin je tmavá ( proto šedivá huba ).

Královna Isabella ze Španělska milovala koně v barvě palomino a chovala je ve své stáji. Cortez koupil a přivezl pár těchto koní do Ameriky roku 1519. Název "palomino" získali díky muži jménem Juan de Palomino, který jich pár od Corteze získal. Ale je také možnost, že barva byla pojmenována po zlatě zbarvených španělských hroznech, zvaných "Palomino".

Ve Španělsku jsou takto zbarvení koně zváni " Ysabellas ", právě po královně Isabelle. A i v dnešním světě je také někde tato barva nazývána "isabela", hlavně její světlé odstíny. Musím přiznat, že i já znám nejsvětlejší odstín jako isabelu.

PALOMINO
Palomino zbarvený kůň má zlatožlutou srst po těle, bílé žíně a tmavou kůži.


ISABELA ( light palomino - světlý palomino )
Velmi světlý odstín palomina zvaný isabela, po španělské královně Isabelle, která měla koně v tomto zbarvení ráda. Je to velmi světlá žlutá či krémová srst, bílé žíně a tmavou kůži.

GOLDEN PALOMINO ( zlatý palomino )
Tento odstínmá velmi sytě zlatě zbarvenou srst. Žíně jsou stále bílé, kůže tmavá.

CHOCOLATE PALOMINO ( čokoládový palomino )
Nejtmavší odstín této barvy má čokoládově žlutou srst, hříva je velmi světle krémová, kůže stále tmavá. U tohoto odstínu se často vyskytují groše.

Vánoce 09

30. prosince 2009 v 12:00 | Lintith |  Diary
Vánoce u nás proběhli ve velmi příjemném ruchu. Ráno, jako každý den, holky koně nakrmily, vyvedly je ven na pastvu a vybraly boxy. Adélka musela na oběd, takže utíkala na 11 domů a holky se najedly spolu v klubovně. Po obědě následovala fajn pohoda, lenošení a koukání na pohádky. Když se přiblížil večer, koně šli domů, dostali večerní krmení, jablíčka a mrkvičky ve větší míře než obvykle. Holky slavnostně povečeřely a poté čekali až kolem 8 dorazila na stáj i Adélka. Potom už se sešly všechny společně u vánočního stromku, aby si rozdaly dárky. Moc si to užily a strávily spolu hezké chvíle. Dárky byli také úžasné. Tereza dostala od Adélky krásné 2 barevné vodítko a od Samanthy nový červený bič. Gabča byla tajemná, tak se nečekalo a rozdávalo se dál. Adélka dostala od Terezy nové čistění, od Gabči krásné růžové vodítko a od Samanthy 2 naprosto kouzelné mini koníky ( hračky ;) ). Gabču čekalo překvapení v podobě nového sedla od Terezy, hnědého vodítka od Adélky a krásného čištění od Samanthy. No a samotná Samantha dostala také nové sedlo od Terezy, krásné zelené vodítko od Adélky a od Gabči moc pěkné vázičky do pokoje ( jednu hned nechala v klubovně :D )

Potom se Gabča vytratila, holky si povídaly, takže si skoro nevšimly, když přišla zpět a v náručí něco nesla. Něco chlupatého. Byl to dárek pro Terezu. První pejsek na stáji. Dospělý jorkšírský teriér, kterého Gabča našla pobíhat na silnici byl pravděpodobně nechtěným vánočním dárkem. Tereza byla opravdu nadšená a chlupáče pojmenovala Lucky Jack. Takže tu s námi už od Vánoc bydlí malý šťastný Jack. Ikdyž ho na vyjížďkách asi moc neuvidíte, tak ve stáji je stále u Terezy a nehne se od ní nakrok!

Ještě jedna věc se stala. Když se holky pokochaly malým Jackem, tak Tereza přiskočila k Adélce, uvázala jí šátek na oči a nasměrovala ven z klubovny. A pak se šlo a šlo a šlo.....až se došlo do stáje. Adélka neviděla nic, jen cítila známou vůni koňské srsti, sena a všeho kolem. Když dorazily i ostatní holky, rozvázala tereza Adélce oči a ta spatřila to nejkrásnější, co si jen ve snech přála. Jejího vlastního koně! No koně, vlastně poníka! Poničku Fali nedostala od holek ze stáje, ale od vlastních rodičů, kteří jsou na dceru ( právem ) pyšní! Fali není žádný sportovní poník, těch má Adélka na stáji k ježdění dost, ale "obyčejná" rekreační welshpony kobylka ( celým jménem Winding Oaks Faline ).

Tak, nyní už víte, proč to Adélku tolik drží ve stáji! Falinka je ještě ke všemu březí. Termín porodu má začátkem ledna, takže se na ní už nejezdí, ale čekáme na hříbátko! Držte nám palce!

Koníci samozřejmě také dostali dárečky a v nejbližší době se vám v nich ukáží!


Cream geny...

29. prosince 2009 v 22:18 | Lintith |  Barvičky
Krémový gen, který se přidá k našim základním barvám vždy způsobí "zředění" a zesvětlení barvy. Tím vznikají koně barvy žluté, zlaté, světle hnědé, krémové s nebo bez černých partií ( hříva, ocas, nohy... ).
U krémového genu můžeme přidat buď 1 nebo 2 geny ke každé základní barvě a výsledek bude pokaždé jiný...
Pokud přidáme 2 krémové geny, tak se barva koně zesvětlí natolik, že srst bude mít jen velmi světlý odstín barvy nebo bude téměř bílá. Tmavé partie, oči a kůže se zesvětluje také.

Pokud přidáme k základním barvám 1 krémový gen, vznikají nám koně barvy palomino, buckskin a smoky black ( dle toho ke které barvě tento gen přimícháme ).
Palomino je tedy "ryzák s 1 krémovým genem". Má zlatožlutou barvu srsti, bílé žíně a nohy jsou ve stejné barvě jako tělo ( stejně jako u ryzáka ).
Buckskin ( plavák ) je " hnědák s 1 krémovým genem". Má také zlatožlutou barvu srsti a černé partie jako hnědák ( hřívu, ocas, nohy...)
Smoky black je "vraník s 1 krémovým genem". Kůň může vypadat jako normální vraník, ale většinou mají jemný kouřový nádech. Tato barva je okem jen těžko poznatelná. Vyčíst se to dá z rodokmenu, podle barvy rodičů.


Pokud k základním barvám přidáme 2 krémové geny, vznikají nám velmi světle krémoví až téměř bílí koně : cremello, perlino a smoky cream ( znovu dle toho, k jaké základní barvě tyto 2 geny přimícháme )
Cremello je " ryzák se 2 krémovými geny". Má velmi lehce krémově zbarvenou srst, žíně. Celé tělo by mělo být stejně vybarvené ( jako u ryzáka, žádné tmavší body ).
Perlino je "hnědák se 2 krémovýmí geny". Taktéž je velmi světle krémový, ale má partie, které známe u hnědáka či plaváka ( ocas, hřívu, nohy ) zbarvené do tmavší krémové či do barvy světle kávové.
Smoky cream je " vraník se 2 krémovými geny". Znovu je to velmi světle krémově zbarevný kůň, mívají malinko kouřový nádech. Je nejvíce podobná právě cremello barvě. Okem těžko rozeznatelná od těchto 2 barev ( cremello a perlino ).Tuto barvu můžeme určit nejlépe podle rodokmenu a barev rodičů. Není to až tak častá barva.


Cremello a Perlino jsou mnohem častější než barva Smoky cream. Jsou to jednoduše "světlejší verze ryzáka a hnědáka" a bývají také často zaměňovány za albína. Ale albíny nejsou. ( Ikdyž věřím, že zrovna v našich končinách ČR budou tyto barvy dál a dál označovány jako albín ). Albín je ovšem geneticky úplně odlišní.

Vždycky tu také bylo, je a bude spoustu mýtů ohledně životnosti takto zbarvených koní : slepota, slabý zrak, náchylnost ke spálení na slunci, citlivá kůže, slabost, větší náchylnost k nemocem atd. Ovšem žádný z těchto problémů se u těchto barev nevyskytuje více než u jiných.

Pohádka skončila, začíná horor! :D

29. prosince 2009 v 21:23 | Lintith |  Barvičky
V tuto chvíli jsme probrali všechny základní a lehké barvy : bílá, černá, hnědá, rezavá ( grey, black, bay, chestnut ). To byla ta pohádka o které mluvím. Od těchto barev se odvíjí další barvy a odstíny s přidáním různých genů.

Chtěla bych vám teď lehce osvětlit něco, ohledně genů, abychom mohli pokročit dále.

Takže, jelikož vás nebudu nějak zvlášť zatěžovat, tak bych chtěla, abyste vzali potaz, že momentálně budeme mluvit o 3 základních barvách, ke kterým můžeme přidat různé geny a tím vytvořit další různé barvy, které známe.
Ty 3 základní barvy jsou :
chestnut ( rezavá )
bay ( hnědá )
black ( černá )

Asi si říkáte, kam se ztratila bílá ( grey ). Bílá je samozřejmě také základní barvou dál, ale k ní tyto geny nepřidáváme a když je přidáme, tak nám nová barva nevznikne. Tudíž bílou zatím nechám stranou a vrátím se k ní později.

K těmto základním barvám můžeme "přimíchat" různé geny, které nám tyto barvy zesvětlí ( cream geny ) nebo přitmaví či jinak změní ( např. dun gen ).
Ano, představte si, že si na paletu dáte nějakou barvu, třeba hnědou a přimícháte si k ní krémovou. Co se stane? Ano, hnědá barva se změní na světlejší a takto podobně to defakto funguje v praxi ;)


A různé geny, které nám ovlivňují další barvy si rozebereme v následujících článcích.

Pokud by nebylo někomu něco jasné, určitě se ptejte. Tímto článkem jsem vám chtěla osvětlit, že existují defakto 3 základní barvy, od kterých se odvíjí ( míchají ) ty všechny ostatní!

29.12.09

29. prosince 2009 v 17:00 | Lintith |  Diary
Dnes byl jeden z krásný zimních dnů. Znovu nám malinko přituhlo a teploty se drží kolem 0. Tudíž nám na dvoře a cestách zůstal malý poprašek sněhu, který napadl již včera. Malinko to sem tam klouže, takže si dáváme pozor při vyvádění koní nebo ježdění venku.
Tereza ráno odjela do města zařídit pár věcí. Bůhví co zase chystá?? Ale další kůň to rozhodně nebude, vždyť to sama říkala ;)
Holkám pomohla Adélka, která dorazila brzy. Po obědě si vzala naopak chvilku volno Gabča, na kterou leze nějaká viroza a zašila se v pokoji, aby si zdřímla. Doufám, že se jí to nerozjede!
Holky se sebrali a vzaly si Šabíka, Nanett a Miu ven pod sedlo na krátkou vyjížďku po okolí.
Sluníčko svítilo a jen mrazivý vzduch připomínal to, že je stále ještě prosinec!
Po vyjížďce holky odvedli koníky ven do výběhu za ostatními. Všichni si teď užívají krásných slunečných dnů venku, dokud to jde!


Včerejší neomluvená absence...

29. prosince 2009 v 14:10 | Lintith |  .:Novinky:.
Včera jsem byla celý den u mamky a flákala se. Přednastavila jsem vám ještě pár profilů koníků, které jsem potřebovala dodat na web. Myslela jsem, že večer stihnu dát ještě další článeček ohledně barviček, ale udělalo se mi kolem půl 10 tak blbě, že jsem musela do postele jinak bych ne po...a jelikož já se jen velmi nerada pobl...tak jsem šla.

TAKŽE...

Dnes tu můžete v pozdním odpoledne čekat další příběh, který právě upravuji. Myslím, že foteček bude pár, oto snad docela pěkné.

Plánovala jsem, že dnes už bude znovu první In progress... ale budete si muset počkat do zítra.
Jelikož většinu koníků bude možno fotit až večer a to zase nebude kde. Takže zítra už snad první In progress...s vašimi koníky.

Dnes ještě přidám další článek o barvičkách, abych vám zamotala hlavu ;)

Snad je to vše, co jsem chtěla...


Novinky 27.12.09

27. prosince 2009 v 19:31 | Lintith |  .:Novinky:.
NOVINKY

WW Saddlery vyhrálo soutěž o Nej obchůdek roku 2009 TADY.
Děkuji všem, kteří nás podpořili! Určitě vím, že v roce 2010 vám budu dál nabízet pěkné a nové věci pro vaše koníky. Ještě jednou, obrovské DÍKY!!

WW Studio
Doteď jsem se docela flákala, ale já jsem chtěla, protože jsem potřebovala najít zase tu ztracenou chuť malovat. Dnes se konečně začíná dostavovat, takže bych měla odedneška zase "jet na plný plyn ".
Momentálně tady mám na malování 11 SM :

2 SM pro Šarlotu
3 SM pro kiki.mich
1 SM pro Everlinet
1 SM pro Týnku
3 SM pro Kiiki
1 SM pro Cof

Prozatím žádné další neberu, aspoň do konce roku ne, uvidím, jak půjou tihle od ruky a poté bych nabrala další. Taky tu ještě mám nějaká nenamalovaná SM, která nabídnu asi začátkem ledna.


WW Saddlery
Také jsem měla přes Vánoce volno, což mi moc prospělo a mám ten správný vyráběcí absťák.
Chystám ještě nějaké věci a také pravděpodobně volno ještě aspoň část ledna, abych stihla dokončit pár věcí pro sebe a poté znovu obchodek rozjedu s více věcmi. Také budou malé změny ohledně objednávek, ale myslím, že celkově to bude pro všechny fajn!

Plánuji ve velmi brzké době :
Setík na Achala pro Ivču
Arabskou ohlávku pro Cof
Arabský SM postroj pro Sii
Španělský set pro Verču FoF


Barvy, barvy, barvičky...
Seriálek o barvičkách pokračuje. Už jsme probrali ty základní barvy ( bílou, černou, hnědou a rezavou ) a teď už nás čeká samé zajímavé přidávání genů :D
Doufám, že je to pro vás alespoň nějakým přínosem, a že vás to hlavně baví!

27.12.09

27. prosince 2009 v 18:15 | Lintith |  Diary
Dnes byl zase malinko víc mrazivý den. Ráno nás čekal venku malý mrazík, takže koně šli ven s dekama. Musím přiznat, že bylo malinko mrazivo po celý den, takže v dekách zůstali.
Holky to pocítily na vlastní kůži, když se vydaly s Luckym a Wolkisem na krátkou vyjížďku. Jeli se podívat k jezeru, kam chodíme koníky v létě plavit a bylo stále napůj zamrzlé.
Adélka dnes na stáj nemohla přijít, byla s rodiči na návštěvě u babiček, ale moc se jí nechtělo. Nojo, něco jí na stáji drží! vy se to dozvíte až po reportáži ze Štědrého dne, kterou chystám každým dnem.
Večer se holky postaraly o všechny koně a Samantha dnes zaskočila Terezu i u Tagýska :)
Jelikož malinko pokašlává, musel dostat i na noc v boxe deku a teplý "mash". Určitě mu bude brzy lépe!


CHESTNUT

27. prosince 2009 v 10:30 | Lintith |  Barvičky
CHESTNUT

Ryzáci jsou koně, kteří mají ve své srsti pouze chlupy v odstínech červené. Všechny části těla ( včetně nohou, uší, hřívy a ocasu - s výjimkou flaxen ryzáků ;) ) jsou v jedné stejné barvě. Tím se ryzáci liší od hnědáků. Jako téměř každá barva mají mnoho odstínů a já vám teď nejznámější z nich představím!


CHESTNUT ( ryzák - rezavý kůň )

Náš krásný a všem jistě dobře známý ryzák. Tohle je základní rezavé zbarvení ze kterého vycházejí další rezavé odstíny. Všimněte si, že ocas, hříva a nohy jsou ve stejné barvě jako tělo.

LIGHT CHESTNUT ( světlý ryzák )

Jeden z nejsvětlejší odstínů ryzáka. Žíně mohou být o stupeň světlejší než tělo, ale rozdíl by neměl být moc velký.


FLAXEN CHESTNUT ( světlohřívý ryzák )

Světlohřívý ryzáci jsou jedni z mých neoblíbenějších koní! Tělo může být rezavé nejméně jako u klasického ryzáka, ale může to být i světlohřívý játrový ryzák.
Důležité je, aby rozdíl mezi tělem a barvou žíní byl opravdu velmi znatelný. Žíně jsou ve žluté/zlaté barvě, ne bílé jako třeba u palomina!!


RED CHESTNUT ( červený ryzák )

Červený ryzák je kůň s velkým podílem červených chlupů na těle. Barva je velmi sytá, krvavá. Žíně a nohy jsou ve stejné barvě jako tělo.
U této barvy se může vyskytovat světlá hříva ( červený světlohřívý ryzák - flaxen red chestnut )

DARK CHESTNUT ( tmavý ryzák )

Kůň s tmavším odstínem rezavé barvy. Znovu jsou žíně a nohy ve stejné barvě jako tělo, nebo o malinko tmavší ( ne černé!! ). Mohou se vyskytovat groše.
U této barvy se také často vyskytuje světlejší hříva ( světlohřívý tmavý ryzák - flaxen dark chestnut ).


LIVER CHESTNUT ( játrový ryzák )

Je to nejtmavší odstín rezavé barvy. Játroví ryzáci mohou být až skoro černí. Tento typ si lidé často pletou s vraníky. Ovšem játroví ryzáci mají vždy o malinko světlejší žíně, nebo alespoň konečky žíní. Játroví ryzáci, i ti skoročerní mají vždy rezavé zadní strany spěnek ( doplněno díky Janě Š. Díky! ) Koník na obrázku nahoře je klasický játrový ryzák. Pokusím se sehnat ještě fotku velmi tmavého játrového ryzáka.
U této barvy se často vyskytuje světlá hříva ( světlohřívý játrový ryzák - flaxen liver chestnut ). Jsou to nádherní koně. Pokud je játrový ryzák flaxen, tak barva hřívy je znovu velmi světle žlutá.

BAY

26. prosince 2009 v 21:07 | Lintith |  Barvičky
BAY

Hnědí koně mají mnoho odstínů od velmi světlých ( light bay ), přes červené ( blood bay ) až po velmi tmavé ( dark bay, brown ). Ale je pro ně jedno společné.
Hnědáci musí vždy mít černé znaky ( nohy, hubu, ocas a hřívu, vnitřek uší a oblast kolem očí ).


BAY ( hnědák - hnědý kůň )
Klasicky zbarvený hnědý kůň. Má krásně vidět černé znaky, které jsou u hnědáků běžné a musí být.

LIGHT BAY ( světlý hnědák )

Světlý hnědák má stejné černé znaky jako každý jiný hnědák, jen někdy v menším a světlejším rozsahu. Hlavním odlišením od klasického hnědáka je světlejší tělo. Každý z nás má jiné cítění a hnědáci mají tolik odstínů, že přechody mezi nimi bývají občas jen nepatrné.


BLOOD BAY ( krvavě červený hnědák )

Další z odstínů hnědáka. Je to velmi sytá, červená barva těla, kterou doprovázejí černé znaky. Kůň má opravdu červený "krvavý" nádech.

DARK BAY ( tmavě hnědý )

Tmavě hnědý kůň je jako klasický hnědák, jen o nějaký ten odstín tmavší. Jsou to velmi pěkní koně. Samozřejmostí jsou černé znaky.


BROWN ( černý hnědák )

Nejtmavší z hnědáků. Většinou bývá černý a hnědá prosvítá více či méně ve slabinách, u huby a kolem očí. Samozřejmě mohou být tyto partie větší či menší ( u koníka na obrázku nahoře hnědá prosvítá např. i za předníma nohama, také jsou naznačené lehké groše, které jsou u tohoto zbarvení normální ).

Tito koně bývají často zaměňováni za vraníky, jelikož hnědá může prosvítat třeba jen velmi malinko u slabin, takže pozor na to!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud tu postrádáte nějaký odstín hnědáka, určitě si o něj napište. Vypsala jsem ty nejběžnější a nejznámější :)

BLACK

26. prosince 2009 v 20:18 | Lintith |  Barvičky
BLACK


Černí koně mají čistě černou srst po celém těle. Nesmí mít nikde žádnou příměs hnědých či jinak barevných chlupů.

Hodně lidí říká například černým hnědákům nebo velmi tmavým játrovým ryzákům, že jsou černí. Ale když se dobře podíváte na koně těchto zbarvení, tak mají na sobě chlupy jiné barvy.
Černí hnědáci mají hnědou srst v okolí slabin, huby a očí.
Velmi tmaví játroví ryzáci mají rezavé nejčastěji konečky žíní a vždy mají rezavou srst na zadní straně spěnky. ( dopl. Jana Š. díky ;) )
Obě tyto barvy si představíme v dalších článcích.

Je jediné pravidlo, kdy můžeme koně nazvat vraníkem. A to jen v tom případě, pokud na sobě mají opravdu je chlupy černé barvy!

BLACK ( černý kůň, vraník )

Krásná ukázka černého koně...


LETNÍ VRANÍK

- zatím bez fotky -

Kůň je v létě sytě černý, bez příměsí chlupů jiných barev. V zimě, kdy koním narůstá zimní srst má hnědý nebo šedý nádech. ( pozn. Jany Š. : narůstá mu hnědá nebo šedá podsada )


Velikost Šababa

26. prosince 2009 v 10:00 | Lintith |  Ostatní
Myslím, že nejen mě překvapila Šabíkova velikost. Čekala jsem ho většího, ale takhle obrovského určitě ne.Jsem za to moc ráda, protože na něm budou moci občas jezdit i ostatní holky a nebudou vypadat zvláštně :D
Je také celkově hodně mohutný, má strašně silné nohy a veeelikou hubu. O ouškách nemluvím, ty jsou prostě dokonalá. Jen při nandávání uzdečky musím rozdělat nánosník a jednu lícnici, jinak bych mu ji přes uši nedala. Má takový příjemný a klidný výraz a ty oči. :)

Přináším první fotky Šababa na naší hale a pro srovnání i fotky s naším Luckym.

ZAJÍMALO BY MĚ, JEN TAK ČISTĚ ZE ZVĚDAVOSTI, KOLIK JE TADY BLÁZNŮ, KTEŘÍ MAJÍ MULU SERGEANTA DOMA JAKO JÁ?? VÍM JEN O ADÉLE, KDO JE DALŠÍ?? :D


Šabab poprvé venku

25. prosince 2009 v 20:37 | Lintith
Jelikož je dnes svátek, tak Gábina se Samanthou jeli po ranním kydání za svými rodinami. Adélka na stáji zůstala s Terezou a pomohla jí se vším ostatním ohledně koní. Pouštěli se ven, chystalo se krmení a tak podobně. Ráno to u nás vypadalo spíš jako na jaře. Sníh už téměř vše slezl, už od rána bylo poměrně teplíčko ( až tak, že koně chodí do výběhů bez dek ) a ještě svítilo sluníčko. Odpoledne po obědě napadlo Terezu něco bláznivého a Adélka nezaváhala ani chvilinku. Sice se malinko zatáhlo, ale nepršelo a tak holkám nic nebránilo vytáhnout Šababa na venkovní pískovou jízdárnu. Holky ho nastrojily, dali mu i chrániče a už spěchaly ven. Nejdříve ho malinko povodily, protože Šabík je mladý a obsedlý jen chvilku. Potom Adélka vysedla do sedla, Tereza ji ještě chvíli vodila, ale nakonec se Áďa rozjela po jízdárně sama. Šabík byl úžasný a strašně hodný. Holky tak krásně zaončily odpoledne :)

Více o příjezdu Šababa bude ve Vánočním speciálu ( pravděpodobně po víkendu ;) )


Vánoce 2009

25. prosince 2009 v 20:30 | Lintith |  .:Novinky:.
VÁNOCE 2009


Včera byli Vánoce a my jsme si je opravdu užili! Ráno jsme vstávali poměrně brzy, rozstvítila jsem Vendulce stromeček a ta byla nadšená. Nasnídali jsme se, měli jsme vánočku a kakao. Bylo to mňam :) Ráno jsme už jen dopřipravovali, k obědu byla polévka a poté šla Vendulka spát. Měla jsem asi hodinku volna, tak jsem byla tady s některými z vás.
Odpoledne už jsme jen koukali na pohádky a jedli cukroví :)
Když se sešeřilo, blížila se 6 hodina a večeře. Nakonec jsme jedli až kolem půl 7, ale to nám vůbec nevadilo.
Ke stromečku se šlo pomalu oto s větším nadšením :) Vendulka se hned vrhla na dárky a rozbalovalo se.

Já jsem dostala hodně "měkoušů" - kalhotky, ponožky, noční košily, krásnou osušku s koníkem. Také nějakou kosmetiku, velkou knížku - kuchařku ( moc ráda vařím ) a taky krásného dřěvěného koníka na zadních.
Mimoto jsem dostala samozřejmě Šababa ( mula Sergeant ). Je naprosto úžasný! Jsem z něj strašně moc nadšená.

Fotky z toho, jak si Vánoc užívali holky a koně na stáji přinesu co nejdříve.

Šabík pod vánočním stromkem

Vánoce jsou tady!

24. prosince 2009 v 14:31 | Lintith |  .:Novinky:.
Ano ano, konečně jsme se po tom dlouhém čekání zase dočkali Vánoc. I já, přestože jsem už starší, mám Vánoce strašně ráda. Mo si užívám tu atmosféru, vůni vánočního stromku a radost z dárků.
Letos byli naše Vánoce poměrně hektické. Moc toho nevycházelo a vše se zařizovalo na poslední chvíli.

Ale teď už tu sedím hezky v klidu. Na stole cukroví a čaj a hezky si to užívám! Vendulka ještě chrupe po obědě, takže je čas přemýšlet a rozjímat. Přemýšlím hlavně nad modely koníků, co je potřeba ještě nakoupit a vyrobit. Je toho kupa a vždycky asi bude :)

Dneska už mě toho moc nečeká, jen ten krásný večer! Už aby tu byl a my si ho hezky užili!

Chtěla bych ještě strašně moc poděkovat všem, kteří mi byli přáteli. Je to pro mě hrozně důležité, když vím, že tady mám lidi, kteří mě mají rádi.
Seznámila jsem se díky Breyerům se spoustou super lidiček. Myslím si, že jsme dost dobrá parta :) I přesto, že se někdy vyskytnou nějaké ty rozbroje, ale to je všude!

Děkuji Ivče za to, že je tady stále semnou. Že je semnou, ikdyž se nejedná jen o modely. Mohu se na ní s důvěrou obrátit a vím, že když bude moct, tak mi pomůže! Je to pro mě strašně moc a jsem za to hrozně ráda! Jsem ráda, že jsi tu semnou!
Děkuji Appě, protože kdyby nebylo jí a jejího webu, nikdy bych se asi k Breyerům nedokopala! Také za přátelství, kterého si moc cením! Také TH za to, že jejich prostřednistvím můžu tyhle koníky mít!

Děkuji Cof, která mi nějakým zajímavým způsobem přirostla k srdci velmi moc :D Jsem ráda, že s sní můžu občas popovídat a doufám, že nám vyjde ten náš "dýchánek"!!

Děkuji také Sii, která má SM. Jsem strašně ráda, že se u tebe mají koníci tak fajn. Jsi další člověk, který je pro mě velmi důležitý :)

V neposlední řadě děkuji Týnce od mých reálných koní. Bez ní by to tady nebylo ono a nedalo by se to zvládnout. Je nepostradatelná a jedinečná ;)

Děkuji také Kiiki, Everlinet, Martě, Elen, Adéle, Katiikovi, Peťě, kiki.mich, Alki, Šarlotě a Mazlovi za přátelství :) ( snad jsem na nikoho nezapomněla! )

Děkuji moc také všem, kteří chodí na můj blog. Kteří se sem vrací rádi a baví je to tady. To je pro mě hodně důležité a jsem za to moc ráda.


Takže...

DĚKUJI MOC VŠEM LIDEM, KTEŘÍ TU BYLI, JSOU A BUDOU SEMNOU
( každý víte sám! ;) )

...přeje celý tým Whispering Wind stáje!!